AquaGuard biztonsági-ponyvatakaró

lendvai_logo_allo.png

Medenceépítés lépésről lépésre

Miután megfogant az ötlet, majd elhatározássá érett, hogy medencét építtet, vegye fontolóra, ez egy többlépcsős, időigényes, komplex munkafolyamat, mely a tapasztalatok szerint 3 hónaptól akár 6 hónapig is elhúzódhat.

les_8_etapes_de_la_construction_d_une_piscine_enterree_23789_664_0.jpg

0. A gyors, szakemberek dolgát megkönnyítő tervezés alapja az, hogy a megrendelő tisztában legyen: hová, mekkora, milyen típusú medencét szeretne; mettől meddig (szezon kezdete és vége) és milyen gyakorisággal akarja használni, a medence vizét szeretné-e hőn tartani, milyen víztisztítási metódust tart szimpatikusnak stb.

Amikor ezekre a kérdésekre már tudja a választ, meg kell keresni az ön számára megfelelő tervező és kivitelező céget, aki az elképzelései szerint és a rendelkezésre álló anyagi keretből megépíti a medencét.

Gondolni kell arra is, hogy minél inkább közeledünk a nyárhoz, a tervezők, medenceépítők annál leterheltebbek, valószínű, hogy már csak hosszabb határidőre tudják vállalni a munkát.

Amikor megtalálta a megfelelő szakembereket, kezdődhet a kivitelezés, melynek gyakorlati lépései a következők:

 1.       Tervezés, bizonyos méret felett építési engedély beszerzése

Két lehetőség van, vagy építész + épületgépész által készített kész tervekkel érkezik a medenceépítő szakemberhez, vagy terv hiányában a helyszíni szemlét és az igények felmérését követően a medenceépítő cég csinálja meg a kivitelezési terveket.

 2.       A medence helyének meghatározása, és kitűzése

A medence helyének kijelölésekor meg kell győződni arról, hogy a medencének kijelölt területen nincsenek átmenő csövek, kábelek és a talajvíz szintje sem túl magas.

 3.       Földmunkák

A földmunkák elkezdése előtt meg kell vizsgálni a talajviszonyokat, a talaj szerkezetét (homokos, agyagos, iszapos vagy sziklás), mert az befolyásolhatja a kitermelési eljárást. Ezután következhet a medence és a gépház helyén a föld kitermelése, a csövek nyomvonalának kiásása.

 Amennyiben a medence iszapos talajon, lejtős helyen vagy vízgyűjtő területen épül, tartópillérek beépítése is szükséges lehet.   

 4.       Vízelvezetés

A medence stabilitásának érdekében, indokolt esetben, mint pl. magasabb talajvíz-szint, agyagos talaj, lejtős terepviszonyok, a vízelvezetést a medence oldalfalainál geotextíliával vagy az alapjánál kavicsággyal kell megoldani, hogy a talajban csordogáló esővíz ne helyezze nyomás alá a medence oldalfalait.

 5.       Medence szerkezetének megépítése

 Többféle lehet, a medence típusától függ, de az alapot minden esetben betonnal kell kiönteni.

 Ekkor kerül kialakításra a gépház is, a szkimmer, a szelepek, az ellenáramoltató, a világítás helyének meghatározása.

 6.       Vízgépészeti és elektromos csatlakozások kialakítása

A medence szerkezetének építésével párhuzamosan történik a gépházban a vízvezetékek és az elektromos kábelek helyének kialakítása, így a szerkezetépítés befejeztével kezdődhet a vízgépészeti berendezések – keringető szivattyú, szűrő, víztisztító, vízfűtő készülék - hidraulikus és elektromos csatlakoztatása. (Minél közelebb van a gépház a medencéhez, annál hatékonyabban működnek az uszodatechnikai berendezések.)

 7.       A medence körüli tér visszatöltése

 Ez történhet a kitermelt földdel, ha annak minősége megfelelő, ha nem – pl. agyagos vagy humuszos -, kavicsot is lehet erre a célra alkalmazni.

 8.       A medence burkolása

 Függ a medence típusától, annak vízállóságától. Lehet fóliás, csempés, mozaikos, vakolt.

 9.       Medence feltöltése, szegélykövek lerakása

 A vízzel való feltöltés a medence méretétől függ, akár több napig is eltarthat.

Tehát érdemes előre gondolkodni, információkat gyűjteni, tervezni és a megfelelő szakemberekkel - a tél vagy már ősz folyamán - a kapcsolatot felvenni.